Okiem eksperta: czy warto stosować rurki PCV?

W budownictwie i nie tylko stosuje się bardzo dużo rurek PCV. Są tanie, łatwo dostępne i można je dowolnie kształtować. Choć mają sporo wad, to ich największą zaletą jest opłacalność zakupu i całkiem spora wytrzymałość na uszkodzenia. Koszt zainstalowania przyłączy centralnych (piec CO) złożonych z rurek PCV to w przypadku domu jednorodzinnego niewiele ponad 500 złotych inwestycji. Postanowiliśmy porównać produkty PCV do polimerowych, dlatego zachęcamy do lektury i analizy naszego materiału.

Właściwości rurek PCV

Rurki PCV zbudowane są ze specjalnego tworzywa, które właściwościami przypomina plastik. Stosowane do łączenia kaloryferów z piecem centralnym gwarantują żywotność ponad 40 lat. Niestety, ale rzadko się zdarza, aby w przeciągu 10-20 lat od instalacji rur nie przydarzyła się awaria. Plastik może się rozpuścić pod wpływem temperatury i osadu z pieca, dlatego od czasu do czasu należy sprawdzać szczelność instalacji oraz spadki temperatury.

Rurki PCV są bardzo tanie i łatwe w montażu. Można je schować pod specjalną maskownicą, można też zabudować w płytach gipsowo - kartonowych. Choć nie powinno grozić nic - wystarczy obecność jednego insekta, aby zdegradować całą instalację.

Czy warto je stosować?

Zdecydowanie tak, bo mają szereg wspaniałych właściwości i rzadko się zdarza, aby roczna lub dwuletnia instalacja uległa zniszczeniu. Przy odpowiednim montażu nie ma mowy o niespodziankach.

Rurki poliuretanowe - nowość na rynku?

Na rynku mamy dostępny poliuretan, a więc związki polimerów, które są wykorzystywane w zasadzie do wszystkiego. Poliuretan ma wspaniałe właściwości i jako filar instalacji CO będzie najlepszym z możliwych wyborów. Nawet rurki miedziane nie są tak odporne na uszkodzenia, jak poliuretan. Niestety, jest on jeszcze zbyt drogi, dlatego montaż centralnego ogrzewania na ich bazie będzie wydatkiem liczonym w tysiącach złotych.

Gdybyście się zdecydowali na wymianę rurek na polimerowe - macie gwarancję najwyższego bezpieczeństwa instalacji. Żaden insekt nie będzie w stanie przegryźć poliuretanu, a wahania temperatury nie zmienią jego gęstości oraz formy. Ponadto instalacja grzewcza będzie efektywniejsza, ponieważ poliuretan w odróżnieniu od plastiku nie przepuszcza ani grama ciepła (nie oddaje ciepła w momencie transportu lub nagrzewania wody). Kaloryfery będą się zatem nagrzewać szybciej, a ochładzać znacznie wolniej.

Okiem eksperta: Tak, warto stosować rurki PCV, ale mając więcej funduszy na inwestycję warto kupić odpowiedniki poliuretanowe. Dzięki temu pewność, że instalacja przetrwa minimum 50 lat będzie wyższa, niż kiedykolwiek.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 632

E-mail: kontakt@pixent.pl

Poliuretany to niezwyle uniwersalne i przydatne tworzywo, zarówno w przemyśle, budownictwie jak i produktach codziennego użytku. Warto wiedzieć czym on jest, jakie ma właściwości i przede wszystkim - czy jest bezpieczniejszy dla środowiska niż inne tworzywa sztuczne.